Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze (DSO) mają wpływ na kwestię bezpieczeństwa w budynkach. Ich głównym zadaniem jest m.in. informowanie o zagrożeniu pożarem, a także kierowanie ewakuacją. Co się do nich zalicza, a także w jaki dokładnie sposób one działają? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Zasada działania dźwiękowych systemów ostrzegania
DSO to w praktyce połączenie alarmu z systemem rozgłoszeniowym. Zasada działania polega w tym przypadku na przekazywaniu komunikatów głosowych w sytuacji zagrożenia pożarem lub w innych przypadkach, gdy niezbędna będzie ewakuacja. Jak jednak funkcjonują takie systemy alarmowe? Informacje mogą być podawane zarówno automatycznie, jak i manualnie, zgodnie z żądaniami operatora. Jeśli chodzi o tego ostatniego, to jest to osoba odpowiadająca za kierowanie akcją ratowniczą.
Co składa się na dźwiękowe systemy ostrzegawcze?
Wiemy już, jaka jest zasada działania takich systemów. Co jednak wchodzi w ich skład? To m.in.:
- centrala,
- zasilanie,
- sprzęt audio,
- elementy do sterowania,
- czujniki ognia oraz dymu,
- wzmacniacze mocy,
- głośniki do przekazywania komunikatów.
Jeśli chodzi o głośniki, to kluczowe znaczenie ma oczywiście ich umiejscowienie. W praktyce powinien być to cały teren danego budynku tak, aby w przypadku niebezpiecznej sytuacji wszystkie osoby znajdujące się na jego terenie usłyszały komunikat o ewakuacji.
Sprzęty muszą być dodatkowo sprawdzone, stąd też niezbędne są certyfikaty potwierdzające ich zgodność z ustalonymi normami.
Gdzie montuje się DSO?
Warto wspomnieć też, gdzie niezbędny jest ich montaż. Wskazuje na to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a są to przede wszystkim budynki handlowe, sale widowiskowe, szpitale, kina oraz stacje metra. Można je montować także w budynkach spoza listy, jeśli takie potrzeby ma inwestor.
Szukasz systemów alarmowych, monitoringu wizyjnego lub sprzętów z zakresu kontroli dostępu? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź naszą ofertę produktową oraz to, jak możemy w tej sytuacji pomóc. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.