Profesjonalny system sygnalizacji włamania i napadu, w skrócie SSWiN, służy do wykrywania osób niepożądanych na danym obiekcie. Jego najważniejsza część to zestaw czujników. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są czujniki podczerwone, ewentualnie magnetyczne. Ich zadaniem jest natychmiastowe wykrycie ruchu w miejscu, w którym nie powinien znajdować się człowiek. Sercem systemu jest centrala, która odbiera i przetwarza wysyłane do niej sygnały. Sygnalizacja posiada także klawiaturę, zasilacze oraz akumulatory, które są niezbędne dla poprawnego działania.
Tego typu systemy alarmowe zazwyczaj wyposaża się w element, który emituje głośny sygnał akustyczny w sytuacji włamania i napadu. Dzięki temu możliwe jest szybkie zlokalizowanie miejsca przestępstwa. Sygnał akustyczny ma za zadanie również odstraszać potencjalnego włamywacza. Systemy sygnalizacji włamania i napadu zapobiegają kradzieżom, a tym samym stratom materialnym. Mogą także zmniejszyć efekty wandalizmu i pomóc w szybkim rozpoczęciu interwencji.
Jakie są zalety systemów sygnalizacji włamania i napadu?
Nowoczesne systemy alarmowe są skonstruowane w taki sposób, aby ich elementy nie były widoczne dla potencjalnego włamywacza. Nawet jeśli sygnał akustyczny zostanie uruchomiony, przestępca ma trudność w lokalizacji urządzenia. Dzięki temu system alarmowy nie ulegnie celowemu zniszczeniu, co mogłoby znacznie utrudnić interwencję. Dyskretność jest ważna również wtedy, gdy system znajduje się w miejscu użytku publicznego, na przykład w muzeum.
Ogromną zaletą zaawansowanych systemów jest to, że ich pojedyncze centrale można ze sobą łączyć. Pozwala to na sterowanie i gromadzenie informacji z wszystkich central w jednym miejscu. Jest to znakomite rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw. Dla większego bezpieczeństwa i kontroli obiektu warto również połączyć system z telewizją dozorową lub kontrolą dostępu. Warto dodać, że instalacje są odporne na promieniowanie podczerwone, warunki temperaturowe i inne czynniki, które mogłyby zaburzyć pracę systemu. Trzeba jednak pamiętać, aby stopień zaawansowania systemu zawsze dobierać do ewentualnego zagrożenia.