Najważniejszym zadaniem systemów oddymiania jest usuwanie dymu, ciepła i innych produktów procesu spalania z budynków i tuneli. Systemy te mogą być zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem, aby kontrolować oddymianie i zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru. O tym, w jaki sposób funkcjonują, przeczytasz w poniższym artykule.
Działanie systemów oddymiania
Podstawowe elementy systemu oddymiania to wentylatory, kanały powietrzne i otwory w ścianach budynku. Wentylatory zasysają powietrze z budynku i wypychają je na zewnątrz, jednocześnie ciągnąc dym i ciepło z pomieszczeń do kanałów powietrznych. Otwory w ścianach umożliwiają szybkie usuwanie dymu i innych gazów spalinowych na zewnątrz. W przypadku większych budynków, takich jak centra handlowe, hotele czy biurowce, stosuje się systemy oddymiania, które działają w sposób bardziej złożony. W takim przypadku, oddymianie jest kontrolowane przez system zarządzania budynkiem, który może rozpoznać źródło pożaru za pomocą czujników dymu i temperatury, a następnie aktywować odpowiedni wentylator, aby usunąć dym z obszarów zagrożonych pożarem.
Co jeszcze warto wiedzieć o systemach oddymiania?
Systemy oddymiania stosuje się np. w budynkach, tunelach, na parkingach czy samolotach. Jako dostawca systemów przeciwpożarowych z Ostrołęki przypominamy, że niektóre systemy oddymiania wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak przesłony oddzielające, które pozwalają na odseparowanie obszarów zagrożonych od pozostałych części budynku, dzięki czemu dym i ciepło nie przenikają do innych pomieszczeń. W tunelach systemy oddymiania często wykorzystują wiatraki, aby przeprowadzić przez niego dym, zanim zostanie on wypchnięty na zewnątrz. Warto także wiedzieć, że systemy oddymiania grawitacyjnego muszą mieć dwa niezależne źródła zasilania.