Obecnie na rynku systemów zabezpieczeń znaleźć można szereg różnych, bardziej i mniej zaawansowanych, rozwiązań. Systemy alarmowe najnowszej generacji wykorzystują technologie bezprzewodowe i cyfrowe oraz aplikacje i urządzenia zdalnego sterowania. Precyzja i jakość montażu oraz właściwa konfiguracja urządzeń mają kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania w przyszłości i determinują stopień wykorzystania ich potencjału. Niedopatrzenia podczas montażu systemów alarmowych mogą narazić nas na spore koszty i przysporzyć dodatkowych problemów. O czym trzeba pamiętać przy zakładaniu zabezpieczeń w budynku, aby uniknąć ewentualnych strat w przyszłości?
Elementy składowe systemów alarmowych
Wśród systemów alarmowych wyróżnić można m.in. systemy kontroli dostępu, systemy monitoringu, systemy przeciwpożarowe oraz systemy typowo antywłamaniowe. Każdy z nich wymaga instalacji nieco odmiennych elementów. Systemy antywłamaniowe składają się z czujników oraz centrali pełniącej funkcję urządzenia sterującego. Montując monitoring, musimy liczyć się z koniecznością zainstalowania kamer, przewodów, rejestratora, wtyków i zasilaczy. W przypadku systemów kontroli dostępu z kolei będą to przykładowo domofony, wideodomofony, czytniki kart magnetycznych, zamki szyfrowe, przyciski wyjścia, rygle drzwiowe itp. Konkretny system zabezpieczeń dobiera się odpowiednio do wielkości i przeznaczenia obiektu, w którym ma być zamontowany.
Czy montaż systemu alarmowego można wykonać samodzielnie?
Właściwe umiejscowienie i konfiguracja urządzeń to jeden z najistotniejszych etapów przedsięwzięcia, dlatego jego przeprowadzenie warto powierzyć wykwalifikowanej ekipie doświadczonych elektromonterów. Można oczywiście pokusić się o instalację systemu własnym sumptem, lecz wymaga to podstawowej znajomości elektroniki. Pamiętajmy też, że w trakcie montażu łatwo o błędy, które mogą doprowadzić do upośledzenia urządzeń zabezpieczających i zaburzyć ich funkcjonowanie.
O czym pamiętać podczas montażu?
Po pierwsze przebieg instalacji systemu powinien być szczegółowo przedstawiony w dokumentacji montażowej. Najważniejsze, by wskazywała ona dokładną lokalizację każdego z elementów systemu. Tego rodzaju zestawienie pozwoli na szybkie wykrycie i usunięcie ewentualnych usterek. Po drugie system powinien zostać zamontowany w taki sposób, aby można było dokonać jego rozbudowy w przyszłości. Po trzecie warto dopilnować, aby system alarmowy posiadał dodatkowe, awaryjne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawie prądu.
Przy montażu instalacji antywłamaniowej należy również zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią lokalizację czujników. Są to bardzo wrażliwe urządzenia i, nieprawidłowo umiejscowione, mogą wywoływać częste fałszywe alarmy. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym znajdzie się centrala systemu. Jej lokalizacja musi być na tyle nieoczywista, aby ewentualny intruz miał problem z jej odnalezieniem, lecz jednocześnie urządzenie nie może znajdować się w miejscu trudno dostępnym dla jego użytkowników.